Reklam
Reklam
HAKKI GÜLEÇ

HAKKI GÜLEÇ

[email protected]

Sağlıklı Narsisizm -1-

16 Mart 2022 - 22:54

Narsisizm için “çağın hastalığı” deniliyor. Kendini üstün görme, “ben ve diğerleri” diyen bir yapı gösteriş merakı kibirlilik ukalalık olarak tanımlanmaya çalışılsa da tam bir tanım zor gibi görünüyor.

Narsisizmin rahatsız eden zararlı özelliği olduğunu kabul etsek de hepimizin kendimizi özel hissetme ihtiyacının olduğu gerçeğinden de bahsedebiliriz.

Kendisini mutlu ve başarılı hissedenlerin kendilerini diğerlerinden bir parça üstün gördükleri tespit edilmiştir.

Yapılan birçok araştırma ergenlik çağı sorunlarıyla baş edebilmek için narsisizm makul düzeyinin faydalı olduğunu ortaya koyar. Ayrıca makul ölçüde narsistik kişiliği olan şirket yönetenlerinin de çalışanları tarafından yüksek ya da çok düşük düzeyde narsistik olanlara göre daha değerli ve başarılı görmektedirler.

Hem kendileri hem de çevreleri için sorun üreten kişilerin ya hiçbir zaman kendilerini özel hissetmemiş olanlar, ya da her zaman çok özel hissedenlerdir

Bu bakış açımızla Narsisizmin de sağlıklı ve sağlıksız olanından bahsedebiliriz.

İlaçla zehri ayıran dozudur. Narsisizmin faydalı yada sağlıklı olması doz ile ilgilidir.

Ortalama Üstü Etkisi Nedir?

Washington Üniversitesinden Psikolog Jonathan Brown’un uzun süreli araştırma sonucuna göre çoğu insanlar kendilerini vasatın üzerinde benzersiz görmekteler. Bu konu için “ortalamanın üstü etkisi” denir. Ortalamanın üstü etkisinin altında kalanlar yani mütevazı olanların daha mutsuz oldukları gözlemlenir.

Ortalamanın üstü oranında kalanlar ruhsal bedensel ve sosyal açıdan daha iyi ve mutlu oldukları gözlemlenir. İnsanların bir miktar kendilerini beğenmiş halleri onların daha yaratıcı, etkili lider, mutlu başarılı ve güçlü olmalarını sağlarken güçlükler karşısında daha mücadeleci en zor dönemleri yönetebilme becerileri sağlar.

Depresyona yatkın, kaygı bozukluğu yaşayan, eşlerine daha az hayran olan kişiler kendilerini çok da özel hissetmezler.

İşin kötü yanı kendilerini çok da özel hissetmeyen kişiler çoğunlukla daha akılcı ve doğru bakış açısına sahip olabilirler bu onların daha az mutlu olmalarının nedenidir.

Yaşama çok fazla gerçekçi donuk bakanlar için “mutsuz ama akılcı etki” denir.

Haverford üniversitesi’nden psikolog Benjamin Le ve psikolog Natali Dove, romantik ilişki yaşayan 40.000 kişi ile 100 den fazla araştırma sonunda uzun süreli ilişkilerde partnerler birinin ya da ikisinin birden pozitif yanılsama içinde oldukları gözlenir.

Yani çiftler partnerlerini olduklarından daha fazla zeki, yetenekli, güzel görmektedirler. En harika çekici bir insanlar el ele tutuşuyor olmak bizim de kendimizi özel hissetmemizi sağlar.

Ancak kendisini ne zannettiğinin dozunun aşılması kendini beğenmişlik küstahlık geliştireceğinden ilişki zarar görmeye başlar.

Narsisizmin uygun dozu sevgiyi güçlendirirken, doz aşımı sevgiyi yok eder. Kendini özel hissetmeye teslim olmuş, sürekli, “aferin, harikasın süpersin vb” sözlerinin peşinde koşan “ben ve diğerleri” noktasına gelmiş olanlarımız küstah, ukala ve kendini beğenmişlerdir. Empati özürlüdürler acımasızdırlar duyarlılıkları kaybolmuştur; bu durumda narsistik kişilik bozukluğundan bahsedebiliriz.

Belli Dönemler Özel Hissetme İhtiyacımız Artar

Narsisizm seviyemiz yaşam koşullarımıza bağlı dönemsel değişkenlik gösterir. Hastalık, yalnızlık üzüntülü anlarda kendimizi özel hissetmeye olan ihtiyacımız artar.

İlgi çekmek için daha alıngan olur, küser ve ilgi odağı olmaya çalışırız. Kendimizi özel hissetme ihtiyacı bir dönem sonra sağlıklı seviyeye ulaşmaya başlar.

Hamilelik, çocukluk, ergenlik, hastalık özel hissetme ihtiyacımız narsisizm yükselir. Koşulların normale dönmesiyle özel hissetme ihtiyacımız azalır normale döner.

YORUMLAR

  • 0 Yorum